Problem wrastania paznokci dotyczy zarówno dzieci, młodzieży oraz dorosłych, bez względu na wiek i płeć. Istotną informacją dla podologa i skutecznego procesu terapeutycznego jest przyczyna oraz stadium wrastania.
Wrastanie paznokci nazywamy stan, w którym boczna krawędź paznokcia drażni lub/i wbija się w otaczającą go tkankę wału paznokciowego, powodując tym samym uszkodzenie skóry.
Do typowych objawów wrastania pazkonci zaliczamy:
- Zaczerwienie
- Stan zapalny (przewlekły lub ostry)
- Obrzęk
- Ból
- Wysięk treści surowiczej
Podczas gdy stan taki utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, bez pierwotnego zamknięcia rany dochodzi do ziarninowania. Ziarnina to nic innego jak nowo powstała tkanka łączna, bardzo obficie unaczyniona i unerwiona. Stanowi ona bardzo ważny element naprawczy, wypełniając ubytek po uszkodzeniu tkanki. Ziarninowanie jest następstwem trudno gojącej się rany, spowodowane zbyt długą obecnością elementem uszkadzającego skórę, brakiem odpowiedniego opatrzenia rany a także zakażeniem.
80% przypadków wrastania paznokci dotyczy paluchów stóp, rozwijając się jednostronnie, rzadziej dwustronnie. W zależności od przyczyny może dotyczyć również mniejszych palców, jest to dolegliwość o charakterze nawrotowym.
4 Etapy wrastania paznokcia:
- etap pierwszy – ból miejscowy, zaczerwienie, brak rany oraz wydzieliny ropnej
- etap drugi – naruszenie ciągłości skóry przez paznokieć, często obrzęk w miejscu ucisku, ból ulega nasileniu
- etap trzeci – naruszenie ciągłości skóry przez paznokieć, często obrzęk w miejscu ucisku, dodatkowo pojawienie się wydzieliny ropnej ,duża bolesność podczas chodzenia.
- etap czwarty– pojawienie się ziarniny tzw. „dzikiego mięsa”, często z infekcją bakteryjną. Widoczna wydobywająca się ropa, duża bolesność, często fragment wrastającego paznokcia znajduje się głęboko w opuszku, w najgorszych przypadkach przebija opuszek na wylot. Etap ten wymaga długiej terapii, wytrwałości pacjenta a także bezwzględnej współpracy w stosunku do zaleceń domowych.
Typy wrastania paznokci:
- Uwarunkowany genetycznie to predyspozycja która daje możliwość wystąpienia tego problemu przez całe życie. Spowodowane np. urazem macierza bądź łożyska w życiu płodowym, nadmierną szerokością paznokci, głęboko osadzoną płytką w wałach paznokciowych.
- Występujący u noworodków często problem ustaje samoistnie, w sytuacji gdyby problem nie ustępował zaleca się okłady ze środków antyseptycznych a także przeciwzapalnych.
- Młodzieńczy ściśle związany z budową anatomiczną paznokci, który jest cienki i delikatny. Boczne brzegi płytki są często głęboko osadzone w „mięsistych” wałach paznokciowych, co sprzyja drażnieniu skóry, nadmierna produkcja potu wpływa na rozmiękczenie, łamliwość oraz wykruszenie się płytki. Nierówny pozostawiony brzeg z łatwością wbija się w otaczający go fałd skóry, zmacerowany naskórek traci swoje właściwości barierowe co doprowadza do uszkodzenia. Młodzież radzi sobie z takim stanem domowym nadmiernym podcinaniem paznokcia, który daje ulgę na krótki czas, ponieważ paznokieć wraz ze wzrostem ponownie wbija się w skórę, wypełniając pozostawioną wolną przestrzeń. Kolejnym czynnikiem predysponującym wrastanie się paznokci są urazy spowodowane aktywnością fizyczną i uciskiem butów.
- Dorosły należą do tej grupy osoby po 40. roku życia, z przerośniętymi oraz pogrubionymi paznokciami, które często mają tendencję do wkręcania się w skórę wałów paznokciowych oraz łożyska.
Czynniki sprzyjające wrastaniu:
- Zaburzenia biomechaniki
- Niedokrwienie kończyn dolnych
- Przebyty uraz
- Infekcja grzybicza
- Systematyczne noszenie butów na wysokim obcasie (kobiety)
- Noszenie obuwia roboczego (mężczyźni)
Podsumowując pamiętajmy, że główną przyczyną wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe przycinanie.
Pozostałe czynniki to:
- Noszenie wąskich i zbyt ciasnych butów,
- Nieprawidłowa higiena stóp,
- Nadpotliwość stóp,
- Mechaniczne urazy paznokcia,
- Nadwaga
- Kształt paznokcia, głównie koilonychia czyli paznokcie w kształcie łyżeczki
- Uprawianie niektórych sportów np. bieganie, piłka nożna, hokej, tenis, narciarstwo, itp.
- Chodzenie po górach, a szczególnie schodzenie z nich
- Deformacje palców np. Hallux valgus
- Zbyt duże (przerośnięte) wały okołopaznokciowe
Leczenie wrastających paznokci
Problem wrastających paznokci wymaga konsultacji u specjalisty z zakresu podologii. W celach leczniczych stosujemy.
Klamry ortonyksyjne
w zależności od klamry, mamy różną specyfikę zakładania , niektóre z nich są przyklejane do paznokcia lub zahaczone pod ich boczne krawędzie . Zasadą działania większości klamer odpowiada zjawisku działania dźwigni jedno – lub dwustronnej. Powodując stopniowe uniesienie do poziomu fizjologicznego wzrostu paznokcia.
Tamponowanie wałów paznokciowych
jest to pomoc doraźna, której bardzo chętnie nauczę Cie na darmowej konsultacji uwzględniając twój stan zdrowia oraz widoczną kondycję paznokcia.
Wyjściowy zabieg polega na usunięciu urażającego skórę fragmentu paznokcia, aby w kolejnym etapie umieścić w tym miejscu tamponadę. Dzięki usunięciu elementu drażniącego, stwarzamy sprzyjające warunki do wygojenia skóry. Podolog na zakończenie zabiegu instruuje klienta o zasadach profilaktyki wrastania. Polega to na pokazaniu prawidłowego obcinania paznokci, wykonania tamponowania wałów paznokciowych, noszenia wygodnych butów. Niezbędne jest wykonanie zabiegu wyjściowego aby można było przejść do kolejnego etapu jakim jest założenie klamry ortonyksyjnej.